۲۴ خرداد ۱۴۰۳
0

5 راه ارزان برای افزایش اسب بخار

خودروی شما سالم است. مجهز به یک استریو بزرگ است و شما آنقدری با آن رانندگی کرده اید که نشیمنگاه صندلیاش کمی فرو رفته باشد. در مورد نگهداری از آن بسیار سخت کوش بوده اید، با تعویض روغن موتور منظم و بردن آن به کارواش. اما بهتر نبود اگر خودرویتان سریع تر نیز بود؟ کمی دلربایی وقتی که شما از چراغ قرمز شروع به حرکت می کنید؟ شاید، فقط شاید، با یک سری تنظیمات کوچک خودروی شما بتواند از خودروی دیگری در سربالایی سبقت بگیرد. ما در مورد اینکه از خودروی شما یک ملکه در پیست اتوموبیل رانی بسازیم صحبت نمی کنیم زیرا که گران قیمت خواهد بود.

پنج کار راحت وجود دارد که می توانید انجام دهید تا خودرویتان در زمان اندکی بهبود پیدا کند و هزینه اش بیشتر از هزینه پرداخت وام مسکن شما نیز نخواهد بود.

 

ورودی هوای سرد

زمانی که بگویید می خواهید توان خودرویتان را بالا ببرید این اولین چیزی است که هر کسی در جواب شما خواهد گفت. این تا حدی مانند تبلیغات آدامس نعنایی با چرخش یخ در اطراف است و هزینه اش هم تنها کمی بیش از یک بسته آدامس است. البته کمی بیشتر. ایده این است که هوای سرد متراکم تر است، بنابراین هوای بیشتری به داخل سیلندر رفته و با سوخت مخلوط می شود. هوای بیشتر به معنی احتراق بیشتر و احتراق بیشتر به معنی قدرت بیشتر است. به عبارت ساده تر 5 تا 7 اسب بخار در موتور معمولی افزایش توان خواهیم داشت. با این حال، این موضوع فقط در صورتی کاربرد دارد که هوای مصرفی یک فاکتور محدود کننده باشد. اگر موتور شما در حال حاضر از هوای سرد و تازه استفاده می کند، روشهای دیگر در این فهرست را نیز امتحان کنید.

اگزوز مستقیم (پشت گربه ای)

لازم نیست گربه ای در افزایش اسب بخار خودرویی آسیب ببیند (چگونه این همه حیوان سر از این متن در آوردند؟). این به این معنی است که شما لوله ها را از کاتالیزور در لوله کشی اگزوز به پشت خودرو، در سپر مستقیم کنید. جف زورشمید نویسنده کتاب ” کتابچه جدید راهنمای عملکرد” می گوید: «این کار کل سیستم را روان می کند و گاز های خروجی را آسان تر خارج می کند.” خارج کردن سریع گازها به معنی فضای بیشتر برای هوا و سوخت و هوا و سوخت بیشتر به معنی قدرت بیشتراست. زورشمید اشاره می کند که «کاتالیزورهای جدید از قبلی ها محدودکنندگی کمتری دارند و آنها طوری طراحی شده اند که با موتور کار کنند. آنها دیگر مانعی برای بهبود عملکرد نیستند.» اگر ماشین شما قدیمی است، به نکته 3 هم نگاهی بیندازید.

کاتالیزور جریان بالا

از همان اوایلی که خودروها ملزم به استفاده از مبدل های کاتالیزوری شدند، تولید کنندگان با عجله اقدام به نصب آنها کردند. این مبدل ها عملکرد را بهبود ندادند، هر چند به بهبود هوایی که تنفس می کنیم کمک کردند. مدت طول کشید تا کاتالیزور بهبود پیدا کنند تا جایی که حتی خودروهای دهه 1980 و 1990 نیز مشکل مبدل داشتن. و اگر شما بنزین سرب دار را به معادله اضافه کنید چه خواهد شود؟ خوب، اگر خوش شانس باشید می توانید تا خود را بالای تپه برسانید. این را امتحان کنید: یک کاتالیزور قدیمی را با کاتالیزور جریان بالای مدرن عوض کرده و تفاوت را در پدال احساس کنید. زورشمید پیشنهاد می کند برای تاثیر بیشتر این کار را همراه با اگزوز مستقیم انجام دهید می گوید. او همچنین اشاره می کند که برداشتن کاتالیزوری که خراب نباشد غیر قانونی است و جریمه های سنگین نیز برای آن وجود دارد. اگر به صورت اتفاقی سوراخی در مبدل کاتالیزوری خودرویتان ایجاد کردید آن را با یک کاتالیزور جریان بالا عوض کنید.

ترفندهای لاستیک

ممکن است باور نکنید اما با چند ترفند در لاستیک هایتان می توانید افزایش قدرت در خودروی خود را احساس کنید. زورشمید پیشنهاد می کند ابتدا یک کار تهاجمی انجام داده و زاویه چرخ ها با هم را افزایش داده تا با هم موازی شوند زیرا این کار باعث افزایش سرعت در مسیر مستقیم می شود. برای افزایش شتاب لاستیک عادی خودروی خود را با مجموعه ای از لاستیک های کوتاه تر تعویض کنید. مطمئنا، این کار باعث می شود مقادیر خوانده شده توسط سرعت سنج اشتباه باشند، اما این بهای کوچکی است که برای افزایش سرعت خواهید پرداخت. شما همیشه می توانید از مجموعه ای جدید از چرخ های سبک وزن که روی آنهااز لاستیک کوتاه تر به کار رفته اسفاده کنید، اما این کار هزینه بر است. مجموعه ای از چرخ فیبر کربن ممکن است وزن خودروی شما را کاهش دهد، اما هزینه زیادی را نیز به شما تحمیل خواهد کرد.

ریسِت یا ریمپ ECU

ریسِت کنید! آها! ناجی جهان! ریست کردن کامپیوتر خودرویتان صرفا برنامه ریزی آن را در مورد زمان بندی، مخلوط کردن سوخت و هوا و دیگر ورودی های مربوط به توان را تغییر می دهد. فایده ریست کردن ، علاوه بر افزایش توان، این است که می توان آن را در صورت نیاز شما به کار ضمانت و یا بازرسی خودروی شما توسط اداره محیط زیست بازگرداند. نکته منفی این روش این است که فقط هنگامی کار می کند که خودروی شما توربوشارژر یا سوپرشارژر داشته باشد. زورشمید معتقد است ریست کردن یک موتور با مکش معمولی تنها نیم اسب بخار اضافی تولید می کند و مانند برخی نکات دیگر در این فهرست، تنها هنگامی افزایش قدرت قابل توجهی را ایجاد می کند که برنامه نویسی کارخانه عامل محدودکننده ای برای موتور شما باشد. تعویض سیستم کامپیوتری اصلی با یک ماژول جدید می تواند بهبود دهنده باشد، اما زورشمید می گوید: «هزینه ی ورود بسیار بالای دارد.»

مترجم : علیرضا فروغی فر

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *