۱ خرداد ۱۴۰۳
0

دوپینگ صنعتی

دوپینگ صنعتی…!
سوخت با اکتان بالا

برای تقویت پیشرانه و رسیدن به عملکرد فنی بهتر، راه های فراوانی وجود دارداما شاید رایج ترین روش، اضافه کردن اکتان سوخت باشد. شرکت Rockett Brand یکی از تولید کنندگان این سوخت ها بوده که توضیحات جالبی در باره نحوه عملکرد آنها روی پیشرانه منتشر کرده است.

 • آیا قدرت پیشرانه با استفاده از سوخت با اکتان بالا افزایش پیدا می کنید؟

شاید هنگام حرکت اولیه و استارت خودرو غرغر یا انفجار خاصی کند، استفاده از سوخت با اکتان بالا مفید خواهد بود. در برخی موارد حتی اگر انفجاری رخ ندهد، سوخت هایی با اکتان بسیار بالا می توانند قدرت زیادی ایجاد کنند زیرا به دلیل فرمولاسیون خاص، بازده احتراق در آنها بالاتر است

 • گفته می شود سوخت اکتان 100 هواپیما، معمولا ارزان تر از سوخت اکتان 100 خودرو است تفاوت بین این دو چیست؟

سوخت اکات 100 هواپیما دارای تتراتیل سرب است. از سال 1996، استفاده از سرب در سوخت خودروهای خیابانی ممنوع شد، به علاوه اینکه سرب موجود در بنزین باعث صدمه زدن به سنسور اکسیژن و مبدل کاتالیزوری خودروهای مدرن هم می شود در حال حاضر، دو نوع سوخت اکتان 100 هواپیما وجود دارد، نمونه اولی به رنگ آبی و دیگری به رنگ سبز است که معمولا برای موتورهای سوپرشارژ استفاده می شود. تفاوت دیگر سوخت هواپیما به خودرو این بوده که سوخت هواپیما برای موتورهایی با سرعت پایین ( بین 2700 تا 2800 RPM ) و در ارتفاع 10 هزار پا، کاربرد دارد. از طرفی، در ترکیب این سوخت هیدروکربن هم وجود دارد که برای خودروهای خیابانی با قدرت بالا مضر است.

 • جایگاه ها، عموما اکتان 92 تا 93 دارند که کافی نیست، آیا منطقی است که سوخت خودروهای مسابقه ای را برای تقویت به آن اضافه کنند؟

خیر، شما نباید بنزین با سرب مسابقه ای را با بنزین جایگاه های عمومی مخلوط کنید اما می توانید بنزین بدون سرب را با بنزین بدون سرب اکتان بالای مسابقه ای ترکیب نمایید. ما در کمپانی، جدولی داریم که نشان می دهد با چه درصدی می توان این سوخت ها را با یکدیگر ترکیب کرد، زیرا این کار را نمی توان با تقویت کننده های کنونی اندازه گرفت، عموما برای افزایش قدرت و راندمان برای رانندگی در خیابان، سوخت اکتان 100 کافی است.

 • سرب در سوخت های مسابقه ای چه نقشی دارد و جانشین آن چه چیزی خواهد بود ؟

ترکیب ساده ای با نام تری اتیل سرب یا TEL. هنگامی که TEL به بنزین اضافه می شود. میزان ( عدد ) اکتان را بالا برده و شانس انفجار آن را پایین می آورد، بنابراین اگر از خودروهایی با سیلندر فشار بالا، ضریب تراکم زیاد، سوپرشارژها و توربو شارژهای تقویت شده با پیشرانه هایی که با اکسید نیتروژن تقویت شده اند استفاده می شود، باید به آنها بنزین مسابقه ای سرب دار خوراند، معمولا سرب تا قبل از 1973 برای پیشرانه خودروهایی استفاده می شد. که دارای موتورهای پرقدرت 8 یا 12 سیلندر بودند این ماده دقیقا مدل یک روان کننده در این موتورهای مورد استفاده قرار می گرفت .

 • معمولا تقویت کننده های اکتان، سیب افزایش اکتان می شوند. چرا برای صرفه جویی مالی بیشتر از آنها استفاده نکنیم؟

سوخت های اکتان 92 تا 93 حاوی هیدروکربن هستند که بین فضای 80 تا 400 درجه فارنهایت تبخیر می شوند اما سوخت بدون سرب اکتان 100 کمپانی ما، دارای هیدروکربنی است که بین 100 تا 270 درجه فارنهایت تبخیر می گردد درجه بالای تبخیر بدان معنی بوده که سوخت در صورت قرار گرفتن در دمای بالا، توانایی بیشتری در حفظ خود و جلوگیری از بخارشدن دارد. سوخت های اکتان 100، هم سریع تر بخار می شوند و هم بهتر انرژی شیمیایی خودرو را نسبت به انواع 92 و 93 اکتانی، به انرژی مکانیکی مبدل می سازند، بنابراین اضافه کردن اکتان، تضمینی برای بالا بردن توانایی تبخیر سوخت نیست.

 • آیا شناخت عدد اکتان بنزین، راه مناسبی برای شناسایی کیفیت سوخت است؟

عموما خیر، اما اکتان وسیله مناسبی برای شناسایی و انتخاب سوخت مناسب برای خودروست، در کل در بخش سوخت های مسابقه ای، این مسئله بستگی به نوع پیشرانه خودرو دارد. اگر پیشرانه ای نیاز به اکتان 100 برای حرکت بدون انفجار داشته باشد، می تواند به اندازه بنزین 111 اکتانی قدرت تولید کند. دلیلش نیز آن است که در بنزین اکتان 100 فشار بیشتر است و اکسیژن بیشتر، یعنی تولید انرژی بیشتر

 • طبق آزمایش های اخیر، سوخت های E85 بیش از 100 اکتان دارند، ایا این فرمولاسیون شبیه سوخت های مسابقه بوده و قابل استفاده است ؟

این گونه سوخت ها با نام Flex Fuel شامل 85 درصد اتانول و 15 درصد بنزین هستند و اکتان آنها همانطور که گفتید، بیش از 100 است. از طرفی پیشرانه های بنزینی برای استفاده از این گونه سوخت طراحی نشده اند و اگر در داخل باکشان E85 بریزند، اصلا کار نمی کنند E85 تنها برای موتورهای هیبریدی طراحی شده است

 • دلیل قیمت گران بنزین یا سوخت های مسابقه ای چیست ؟

مواد ترکیبی استفاده شده در این سوخت ها، تصفیه و تقویت شده بوده و با آنچه در باک سایر خودروها می رود متفاوت است.
از طرفی سوخت های مسابقه ای، به جای پالایشگاه با تصفیه خانه، در آزمایشگاه های شرکت های خصوصی تولید شده و با شرایط خاص حمل و نقل در اختیار مشتری قرار می گیرند

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *