۱ خرداد ۱۴۰۳
0

کرال کنترل چیست و چگونه عمل می کند؟

کرال کنترل چیست و چگونه عمل می کند؟
( Crawl Control )نمای کارکرد سیستم کرال

معنی Crawl در لغت نامه زبان انگلیسی << خزیدن >> آمده، پس Crawl Control را می توان کنترل خزیدن معنی کرد. کرال کنترل، یک سیستم الکترونیکی کنترل سرعت و کمک به ثبات تعادل خودرو، در مسیر های آفرود است. در این گونه مسیرها، ممکن است شرایطی پیش آید که اتومبیل علیرغم وجود سامانه های کمک سنگین و حتی قفل دیفرانسیل ( دیفلاک )، باز هم ناتوان از حرکت باشد که عموماً به دلیل عدم اصطحلاک کافی چرخ ها با مسیر است.
در این مواقع، ممکن است با فعال کردن هر 3 دیفلاک ( در صورت وجود )، هر 4 چرخ با نیروی دریافتی از پیشرانه، ناگزیر سرعت می گیرند، باز با پدال گاز نیز در جهت ثابت کردن سرعت آنها عملا بی فایده اسـ، زیر منجر به عدم کارایی شیارهای تایر می شود و امکان رهایی از شرایط موجود از بین می رود.
در این وضعیت، سیستم کرال کنترل به کمک می آید و با به دست گرفتن کنترل توزیع نیرو و ترمز هر چرخ و با ثابت کردن سرعت گردش چرخ ها ( سرعت بسیار کم)، امکان چنگ اندازی تایر به زمین را بیشتر می کند، در یک کلام، کرال کنترل، یعنی کروز کنترل در سرعت های بسیار پایین ( کمتر از 25 کیلومتر بر ساعت ) کارایی دارد.
این سیستم، ابتدا در 3 سرعت متفاوت طراحی و عرضه شد ولی هم اکنون توسعه یافته و با 5 سرعت مختلف به کمک راننده می آید. در انواع جدید، سیستم کمکی چرخش ( Turn Assist ) نیز با کرال کنترل به صورت یکپارچه عرضه شده و به گردش با شعاع بسیار کمتر ( تقریباً نصف حالت عادی ) در سرعت های کم کمک می کند. با کمک Turn Assist، عبور و گردش از گذرگاه های کم عرض و با زاویه زیاد ( تقریباً پیچ های U شکل ) امکان پذیر خواهد شد. این سیستم، با محدود کردن حرکت یکی از چرخ های جلو با ترمز گیری و مدیریت گردش بقیه چرخ ها، عملا خودرو را به حول محور آن چرخ ساکن ( یکی از چرخ های جلو ) می گرداند.

نمای کارکرد سیستم Turn Assist در پیچ های U شکل

برای فعال کردن کرال کنترل، می بایست ابتندا گیربکس را در حالت 4L قرار داده و مطمئن باشید که اهرم تعویض دنده در حالت P یا N نباید. با فشردن دکمه ON/OFF نشانگر سیستم کرال روشن می شود و به راننده اطمینان می دهد که خودرو آماده مبارزه با مسیر های صعب العبود است. با گذر از سرعت 25 کیلومتربر ساعت، سامانه مورد بحث به طور خودکار از مدار خارج می شود.

در پایین یا اطراف دکمه روشن کردن سیستم، دکمه انتخاب سرعت وجود دارد که در انوع جدید دارای 5 درجه، از خیلی کم تا زیاد است. درجه کم، برای مسیرهای صخره ای و گلی لغزنده و پایئن آمدن یا بالا رفتن از تپه ها یا رمل ها در کویر، درجه متوسط، برای مسیر های سربالایی لغزنده با شیب معمولی و درجه زیاد، برای مسیر های شنی، برفی و چمن زارها کاربرد دارد. از مزایای دیگر کرال کنترل، می توان به حرکت آهسته و پیوسته در آب گیرها و یا دریاچه ها اشاره کرد که باعث می شود حرکت خودرو در آب، موج های بزرگ ایجاد نکند زیرا این موج ها، خود باعث اختلال در تعادل آن خواهند شد. کم یا زیاد کردن سرعت، به وسیله چرخش درجه سرعت از روی داشبورد و در حین حرکت نیز قابل انجام است و نیازی به استفاده از پدال های گاز و ترمز ندارد. اساساً هدف کرال کنترل، جلب تمرکز راننده روی فرمان گیری، به جای استفاده از گاز و ترمز است.

سامانه مورد بحث، در سال 2008 توسط شرکت تویوتا ثبت شد و برای اولین بار روی لندکروز ارائه گردید البته مشابه همین سیستم با نام های SLC یا Sand Lunch Control و RC یا Rock Crawl توسط شرکت لندروور ثبت و ارائه شده است.
از خودروهایی که دارای این سیستم ( اکثراً به صورت گزینه انتخابی ) هستند، می توان به لندکروز، نسل نو پرادو، تویوتا FJ کروز، تویوتا 4runner، لکسس GX و لندروور مثل دیسکاوری و ایووک اشاره کرد.

 

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *